Responsive Tasarım Nedir?

Son zamanlarda herkes web sitelerinin mobil versiyonunu istiyor. Artık hemen hemen herkesin kullandığı mobil cihazlara uygun web projeleri hazırlamanın en uygun yollarından biri olan Responsive tasarım hakkında sizi bilgilendirmeye çalışacağımız bu yazıda; responsive tasarım nedir, nasıl kullanılır, nelere dikkat etmek gerekir, web projesi için avantajları/dezavantajları nelerdir vb. gibi konuların üzerinde duracağız.

Temel olarak responsive tasarım; Tasarımın farklı ekran çözünürlüklerine göre uyum sağlamasıdır. Örnek olarak responsive olarak yapılmış bir web sitesinin tasarımı masaüstü bir bilgisayarda farklı görünürken ekran boyutu daha küçük olan mobil bir cihazda farklı görünecektir. Burada css3 ile gelen yenilikler sayesinde aynı sayfa, farklı çözünürlüklere göre yeniden şekillenmektedir. Gözünüzde daha iyi canlanması için web sitemizin bulunduğu tarayıcının boyutlarıyla oynayarak nasıl tepkiler verdiğini gözlemleyebilirsiniz. Tarayıcıyı küçülttükçe önce tabletlere daha sonra akıllı telefonlara uyumlu bir tasarımın aynı sayfada gerçekleştiğini göreceksiniz.

Responsive tasarım sayesinde masaüstü, tablet ve akıllı telefonlarda platform bağımsız bir şekilde uygun tasarımlar yapılabilir. Siteye mobilden girildiğinde tasarım farklılaşır, menüler telefonlara uyum sağlayacak şekilde küçülerek üzerine dokunulduğunda açılacak hale gelir, fontlar ekranı büyütmeden okunacak hale gelirken, resimler de ekran çözünürlüğüne göre esneyerek uygun şekilde görüntülenir. Frame ve diğer elementlerin de çözünürlüğe göre değişmesi sağlanır. Gerekirse gerçek tasarımda bulunan bazı modüller gizlenir.


Burada farklı cihazların ekran çözünürlüklerini bilinmesi önem taşır. Genellikle;  
Masaüstü, Notebook için 1024px ve üzeri 
Tabletler için 768px – 1023px 
Akıllı telefonların yatay tasarımları ve bazı tabletler için. 480px – 767px 
Akıllı telefonlar için: 479px ve altı
 

Bu çözünürlüklere göre css dosyasında örneğin 480px ve daha düşük ekranlar için;
@media screen and (max-width: 480px)
Kodu yazılarak css dosyası bu çözünürlük için düzenlenir.
Ayrıca Sayfanın responsive olması için 
<meta name="viewport" content="width=device-width; initial-scale=1.0">
kodunun mutlaka head tagları arasında olması gereklidir.


Responsive tasarım sayesinde ayrı bir subdomain ya da sanal dizinde mobil site yapmaya gerek kalmaz. Herhangi bir yönlendirmeye gerek kalmaz. Ayrı bir url’ye gerek kalmaması arama motoru performansı açısından avantaj sağlar. Url yapısı ve sitenin indexlenmesi mobil site yapmaya göre daha da kolaylaşır. 

Reponsive tasarımda farklı platformalar için farklı web siteleri yapamaya gerek kalmaz. Maliyeti daha düşük, yapılması daha kolaydır. Bakım , güncelleme ve geliştirme bakımından daha az vakit harcanır.

Etiketler

Yorum Yap